Skip to main content
Propolis – charakterystyka i działanie leczenia Propolis – charakterystyka i działanie leczenia
Propolis – charakterystyka i działanie leczenia

PRO – POLIS , z greki oznacza ,przed murze, mury obronne ; grodu , miasta , czy warowni. I tak właśnie taką procedurę pełni propolis w rodzinie pszczelej. W Polsce zwany Kitem pszczelim, ponieważ pszczoły zalepiają i uszczelniają nim wszystkie zbędne szczeliny i miesjca którymi dostają się bakterie i grzyby oraz zimne powietrze i wiatr. Najwięcej tej lepkiej żywicznej wydzieliny roślin, pąków i kwiatostanu , pozyskują jesienią, ale rozpoczynaja już późnym latem, w okresie lipca-sierpnia , kiedy to rośliny produkjąc, te substancje budują swoje bariery ochronne, a pszczoły przygotowując się do okresu zimowego , uszczelniają i zabezpieczają gniazdo. Z historii wiemy, że jest to zupłenie naturalna struktura. Człowiek czynił podobnie , jeszcze do niedawna, kiedy mieszkańcy wsi , uszczelniali drewniane chaty mułem, gliną, i gliną zmieszaną z krowimi odchodami a także, ogacali podmurówkę chat słomą, plewami roslinnymi czy sieczką słomianą. Pro Polis – Kit Pszczeli, pełni rolę obronną, ochronną przed największym niewidzialnym wrogiem , ale także potrzebnym w normalnym bytowaniu żywych organizmów jakimi są drobnoustroje, pod warunkiem że są w równowadze bez przerostu. Podstawowym żródłem propolisu w naszej strefie klimatycznej są głównie : pączki brzozy, topoli, osiki, kasztanowca , drzew iglastych, kwiaty słonecznika , a także wielu innych roślin. Inne strefy klimatyczne , jak Azja, Ameryka Południowa czy Północna, a nawet pobliska nam Syberia, charakteryzują sie nieco inną roślinnością .Propolis pozyskują pszczoły robotnice, od 15 dnia życia a wiec w swojej końcowej fazie życie. Warto wspomnieć iż pszczoła w w okresie letnim , czyli w intensywnej wytężonej pracy, żyje jedynie 30-40 dni, zaś w sezonie zimowym od lipca-sierpnia do marca-kwietnia żyje kilka miesięcy. Sezon pszczelarski rozpoczyna się od zakarmianai zimowego , ponieważ ono jest istotne do powrotu intensywnej pracy wiosną. Zaś sezon skraca sie, wraz ze zmianą globalnego klimatu i często kończy sie w lipcu lub sierpniu a w najlepszych warunkach we wrześniu. Pszczelarstwo to piękne ale specyficzna dziedzina, a zachowanie pszczół wymaga od pszczelarza bacznych obserwacji. Ważne aby umieć żyć w symbiozie – człowiek – natura-przyroda( flora i fauna ) .
W skład chemiczny surowego propolisu wchodzą : żywice, olejki eteryczne – zapachowe, wosk pszczeli, pyłek kwiatowy, domieszki mechaniczne – zazwyczaj w ilości 1 % , co nie wpływa lub pozostaje obojętne nawet jeśli są to zanieczyszczenia czy metale. Żywice i olejki eteryczne stanowią ponad 60 % składu propolisu.
Jeśli chodzi o stosowanie propolisu, wyróżniamy tu dziedziny medyczne jak i kosmetyczne. Propolis oprócz działania przeciwgrzybiczego, przeciwpasożytniczego, przeciwbólowego , posiada właściwości konserwujące, zabezpieczające żywność, dubstancje, wodę jak i skórę , narzady i tkanki, stąd jest ważnym środkiem naturalnym do stosowania w terapiach medycznych oraz w zabiegach pielęgnacynych i kosmetycznych naszej skóry i ciała.
Propolis jest substancją , która w szczególnym stopniu działa , zwalczając wirusy, grzyby, wolne rodniki i patogeny chorobotwórcze. Doskonale radzi sobie w przypadku przeziębień o ile stosujemy właściwe porcje wewnętrznie. Ma także działanie rozrzedzajace krew – co warto uwzględniać w przypadku stosowania leków przeciwzakrzepowych typu kumaryn, acekumaryn. Propolis w postaci maści- skutecznie radzi sobie z problemami wysypek, uczuleń, problemów skórnych i grzybiczych, jak również sucha spierzchnięta skóra lub odleżyny i oparzenia. Działanie propolisu lub miodu skutecznie regerenuje tkankę skórną w przypadku oparzeń, co osobiscie wielokrotnie stosowałem. Podane przeze mnie przykłady są poparte moim 10 letnim doświadczeniem, w intensywnym stosowaniu propolisu oraz innych produktów pszczelich.
Nie bójmy się produktów pszczelich, nie obawiajmy sie propolisu. Wielu ludzi, obawia się substancji organicznych a wiec nam naturalnych , zaś nie zastanawia sie nad wpływem wysoko przetworzonej żywności, substancji sztucznie wychodowanej i innych które nie pozostają obojetne wobec naszego organizmu, i nie pozostawiają go bez skutków.
Zdrowie człowieka wynika z jakości pożywienia i sprawności fizycznej, gdy któraś z tych stref jest zaburzona, niestety tracimy homeostazę która zapewnia nam równowagę zdrowia cielesego i emocjonalnego.
SAMODZIELNE ZROBIENIE PROPOLISU : OK 50 GRAM PROPOLISU ZALEWANY 200 ML SPIRYTUSU ROZCIEŃCZONEGO Z DWOMA KIELISZKAMI WODY. ODSTAWIAMY NA OK 2-4 TYGODNIE, CODZIENNIE MIESZAJĄC NACZYNIEM NP. SŁOIKIEM .
PO 2-4 TYGODNIACH PRZECEDZAMY LUB ZOSTAWIAMY , ALE JUŻ NIE POTRZĄSAJAC NABIERAMY PIPETĄ LUB STRZYKAWKĄ. Dawkowanie 10 -20 kropel dziennie na kieliszek wody lub herbaty profilaktycznie codrugi dzień przez dwa tygodnie, po czym dwa tygodnie przerwy. Lub doraźnie 50-100 kropl 2-3 x dziennie w przypadku intensywnych przeziębień, gryp, wirusów.
Wazne aby propolisu nie zalewać 98 % spirytusem, a rozcieńczyć poprzez dodanie 10 % zawartości do alkoholu wody, tak aby zrobić 70 % roztwor. Wskazane procenty alkoholu to 60-70 % , większe stężenie ścina białko i propolis staje się bezwartościowy biologicznie.

Łukasz Karol Uliasz