

Prof. Bogdan Kędzia, urodzony w 1939 roku w Wilnie, kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej, wówczas w Polskim mieście II Rzeczypospolitej. Powojenne losy skierowały profesora do Gdańska , gdzie ukończył wydział farmaceutyczny na Akademii Medycznej. Po działaniu w Gdańsku, przez kilka lat, podejmuję pracę w Poznaniu w Zakładzie Mikrobiologii Farmaceutycznej Akademii Medycznej. Tytuł Doktora nauk farmaceutycznych otrzymał w 1970 roku na wydziale Akademii Medycznej w Poznaniu. Rozprawa Doktorska dotyczyła Właściwości metabolicznych gronkowców wrażliwych i opornych na chloramfenikol . Kolejno pracuję w Instytucie Roślin i Przetworów zielarskich gdzie powołał pracownię mikrobiologiczną tegoż instytutu. Odbył staże naukowe w Chinach, Japonii, Korei oraz w Nowej Zelandii co zaważyło na obszernej wiedzy fito i mikrobiologicznej leku roślinnego i właściwości substancji naturalnych. Doktorat Habilitowany uzyskał w 1999 roku na podstawie pracy pt: Zanieczyszczenie surowców zielarskich drobnoustrojami. Podjął pracę profesora nadzwyczajnego w Instytucie roślin i przetworów zielarskich. Biotechnologia, fitochemia i mikrobiologia leku roślinnego i surowców zielarskich to dorobek naukowy Bogdana Kędzi. Do końca związany z Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. Autor ponad 1000 publikacji popularnonaukowych, naukowych w postaci artykułów, książek i broszur, wszystkie oczywiście naukowe, wraz z podaniem badań klinicznych i opinii naukowych w zakresie Polskim i ogólnoświatowym. Profesor Kędzia oprócz nieocenionego wkładu w badania leku roślinnego, wraz z żoną, Mgr.Farm. Elżbietą Hołderną Kędzią od 1986 roku, wydał szereg licznych publikacji z zakresu apiterapii i pszczołolecznictwa. Jako Jedyny w Polsce , a być może nawet na świecie, wydał tak wiele publikacji z zakresu tej części medycyny jaką jest apiterapia. Jest to nieocenione dzieło , które zaważyło na moim dorobku medycznym i pracy naukowo badawczej. Państwo Kędzia, opisali wszystkie możliwe produkty pszczele w wielu aspektach zdrowotnych , problemów chorobowych i terapeutyczno zapobiegawczych, od chorób wewnętrznych po problemy skórne i dermatozy.
Bogdan Kędzia , był członkiem licznych organizacji naukowych : Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, gdzie prowadził sekcję Fitoterapii PTL, Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, Pszczelniczego Towarzystwa Naukowego, Polskiego Komitetu Zielarskiego, Polskiego Towarzystwa Mikrobiologicznego, Komisji Leku Naturalnego i Biotechnologii. Od 2004 roku Redaktor czasopisma Postępy Fitoterapii, czasopisma naukowego o fitoterapii leku roślinnego .
Niespodziewana strata profesora, odcisnęła piętno na nauce leku roślinnego, wiedza którą pozostawił stała się punktem erekcyjnym do powstania naszej dziedziny Apiterapii. Jestem wdzięczny Profesorowi Kędzi jak i Jego zacnej małżonce mgr.farm Elżbiecie, za rekomendacje mojej działalności i produktów apiterapii i medycyny naturalnej.
Wielka strata i żal, zapalają w nas nadzieję i wdzięczność tej wielkiej biblioteki wiedzy. Kaganek oświaty nieustannie płonący !
Łukasz K. ULIASZ