Skip to main content
Historia medycyny i farmacji w skrócie cz. 2 Historia medycyny i farmacji w skrócie cz. 2
Historia medycyny i farmacji w skrócie cz. 2

APITERAPIA
Apiterapia to dziedzina i nauka medyczna zajmująca się wykorzystywaniem produktów pszczelich w lecznictwie. Ojcem apiterapii był Austriacki Lekarz dr.Phillip Terć – Czech pochodzący z Austrii , zmarły w Słowenii w 1917 roku, żył na przełomie XIX i XX wieku, gdzie w praktyce lekarskiej stosował skutecznie i z efektem wykorzystanie produktów pszczelich. Dał początek nowoczesnej apiterapii która współcześnie korzysta z wiedzy i dorobku jej ojców. Ja w swojej praktyce jako medyk i pszczelarz, stosuję metody własne oraz mojego mentora Prof.Bogdana Kędzi ( profesora nauk farmaceutycznych i IWNIRZ w Poznaniu ) który wraz z żoną mgr.farm. Elżbietą Hołderną – Kędzia, przez ponad 25 lat publikował wiedzę z zakresu apiterapii w dorobku Polskim i światowym. Moja Pasieka nosi tytuł Ich pierwszej książki ‘’Leki z Pasieki ‘’ co zaważyło na moim dorobku medycznym, właśnie z zakresu apiterapii.

FITOTERAPIA  I ZIOŁOLECZNICTWO 

Współczesną Fitoterapię zawdzięczamy Francuskiemu lekarzowi i fitoterpeucie i za nazwę nauki fitoterapia czyli leczenie roślinami przyjmuje się lata 50 te XX wieku. Natomiast zakres Ziołolecznictwa sięga odległych czasów i znany jest w każdej kulturze świata, zarówno krajów Europejskich jak i trzeciego świata, Azjii, Obu Ameryk i innych kontynentów. Każda kultura metodą prób opracowała własny zielnik, własną medycynę i własne terapie od medycyny Słowian i Germanów,po Indyjską Ayurwedę, medycynę Inków i Azteków którą do dziś pielęgnuje się w Ameryce Południowej czy Medycyna Rosji, – Syberii, Buriacji, Kaukazu i Zakaukazia.

Naturopatia 

Łączenie Medycyny Konwencjonalnej i alternatywnej w rozumieniu energetycznym, naukowym, holistycznym i emocjonalnym jako środek na zdrowie człowieka . Zdrowie człowieka przede wszystkim zaczyna się w emocjach i w codziennym nawodnieniu, co tłumaczy budowa ciała skadającego się z 70 % z wody, a co odczuwamy wraz z fazami księżyca który oddziałowuje na wodę ponieważ my także składamy się z wody. Od dawien dana rolnicy stosowali obserwacje przyrody, kalendarz biodynamiczny. Podobnie pszczelarze, do dziś używają taki kalendarz. Człowiek jako nieodzowna część przyrody jest jej częścią. Już w XI wieku Doktor Kościoła św.Mniszka Hildegarda z Bingen ( Germańska zakonnic i przeorysza ) matka medycyny klasztornej podkreślała naszą zależność od przyrody w swoich dziełach pisanych. Stąd warto do diety wcielać pożywienie rosnące okresowo, a więc w sezonie zjadamy to co aktualnie rośnie, podobnie jak zwierzęta roślinożerne.

Porady Medyczne i konsultacje przyjmuję drogą stacjonarną, telefoniczną i emailową, oraz przez facebook.
Łukasz Karol Uliasz
Tel.537 843 330
lukaszkarol@vp.pl